@@::3-0@@ @@::4-0@@ @@::4-1@@ @@::4-2@@ @@::4-3@@ @@::4-4@@ @@::3-1@@ @@::3-2@@ @@::3-3@@ @@::3-4@@ @@::3-5@@ @@::3-6@@ @@::3-7@@ @@::3-8@@ @@::3-9@@ @@::4-5@@

ПРИЗНАЊЕ „ДРАГАНА ЛОНЦОВИЋ“ ДОДИЈЕЉЕНО МИРИ БАЈЧЕТИ

Поводом Међународног дана медицинских сестара, који се обиљежава 12. маја, по други пут је уручено признање „Драгана Лонцовић“.

На свечаности организованој тим поводом, предсједник Општине Пљевља др Дарио Вранеш уручио је награду овогодишњој добитници – Мири Бајчети.

Комисија у саставу: предсједник др Момир Цвијовић и чланови др Саша Грбовић, Светлана Терзић, Катарина Лонцовић и Сања Ђондовић, размотрила је све приспјеле номинације. Предложени кандидати испуњавали су услове предвиђене Одлуком о награди „Драгана Лонцовић“. Комисија је, у складу са дефинисаним критеријумима, предложила добитницу, а предсједник Општине донио коначну одлуку.

Овогодишња добитница, Мира Бајчета, ради као медицинска сестра већ 46 година у Служби за хирургију – Интензивна њега при Општој болници Пљевља. Рођена је 1959. године. Средњу медицинску школу започела је у Крагујевцу 1974. године, а након смрти оца, наставила образовање у Добоју.

Од 1979. године, започела је рад у Хируршком одјељењу – Интензивна њега Опште болнице у Пљевљима, гдје је и остала до пензије, радећи као смјенска сестра.

Током своје каријере, није имала ниједан дан боловања, осим током трудничког и породиљског одсуства. Била је ангажована у збрињавању најтежих пацијената, пратила их у транспортима, те несебично ускакала у смјене када год је било потребно. Њено вишедеценијско искуство и рад са лежећим пацијентима свједоче о њеној хуманости, посвећености и пожртвованости. Без примједби или жалби, својим знањем и бригом помогла је и спасила многе.

Током пандемије ЦОВИД-19, добровољно је напустила своје радно мјесто на хирургији и прешла на Инфективно одјељење да брине о зараженим пацијентима, иако је и сама била инфицирана и имала здравствених тегоба.

Приликом примања награде, Мира Бајчета је изразила захвалност, истичући да ово признање дијели са свим својим колегама.

На иницијативу предсједника Општине, Скупштина општине Пљевља је на десетој сједници одржаној 16. октобра 2023. године једногласно донијела Одлуку о установљењу награде „Драгана Лонцовић“. Ово признање намјењено је најбољој медицинској сестри или техничару, и додјељује се сваке године 12. маја.

Награда се додјељује као признање за изванредна постигнућа и допринос унапређењу сестринске струке, као и за неговање вриједности као што су хуманост, племенитост, емпатија и пожртвованост.

Оснивање награде „Драгана Лонцовић“ представља израз захвалности овој храброј медицинској сестри, као и почаст свим здравственим радницима нашег града.

Драгана Лонцовић је била прва медицинска радница у општини Пљевља која је преминула од последица корона вируса. Њен животни пут обиљежен је хуманошћу, посебно њеном добровољном пријавом за рад у Ковид одјељењу, као и сталним усавршавањем. Њен прерани одлазак представља велики губитак – не само за породицу и колеге, већ и за читаву заједницу.